در مورد شکاف لب و کام چه می دانید؟

کودکانی که مبتلا به شکاف می باشند به گفته دندانپزشک اطفال دارای تاخیر در رشد دندانی مثل اختلالات رویشی و فقدان دندان و یا هیپوپلازی مینا می باشند.

این حالت همانطور که دندانپزشک اطفال اشاره کرد یک آنومالی مادرزادی می باشد که در یک نفر از هر 800 تولد زنده در سراسر جهان رخ می دهد. گرچه تنوع فرهنگی وسیعی وجود دارد : از 0.9 تا 1.9 در هر 100 تولد زنده متغیر است.

کودکان ممکن است دچار شکاف لب یا کام به تنهایی و یا هردوی آن ها شوند. به علاوه این مشکلات ممکن است دوطرفه باشند. تقریبا 70% حالات شامل شکاف ایزوله در 20% موارد با سندرم ها مرتبط هستند.

اتیولوژی این بحث نامشخص است اما به نظر می رسد چند فاکتور به همراه نقش محیط در آن مهم باشد. همراه شدن بیماری مادر مثل دیابت، کمبود فولات، مصرف داروهای ضد تشنج و الکل همگی فاکتورهای مسبب این مشکلات هستند. ویژگی های ژنتیکی شامل تنوع DNA در خانواده های مستعد، که پلی مورفیسم منفرد نوکلئوتید مرتبط با ژن IRF 6 نام دارد ریسک شکاف را 3 برابر افزایش می دهد.

شکاف لب یا کام

زمان تصحیح جراحی در هر کشوری فرق می کند اما اغلب به نقش ده ها مربوط است که 10 هفته از نظر سن، 10 کیلوگرم از نظر وزن و هموگلوبین 10 می باشد. روش اول اغلب شامل حل مشکلات است. اما پس از آن و قبل از تکامل تکلم، باید مشکل کام، هم اولیه و هم ثانویه، حل شود. کودکان مبتلا به عدم کفایت velpharyngeal ممکن است به جراحی بیشتری برای جلوگیری از منفذ بازبینی و در نتیجه تودماغی حرف زدن احتیاج داشته باشند. بعضی مراکز از نزدیک کردن صفحات کامی در نوزاد برای کمک به تصحیح جراحی و همچنین کمک در تغذیه و غذاخوردن استفاده می کنند. بیشتر کودکان مبتلا شکاف به وسیله بطری های خاصی تغذیه می شوند، به عنوان مثال روستی و هابرمن که تلاش مورد نیاز توسط کودک را برای تغذیه کاهش دادند. این بطری ها دستیابی به سیل دهان را آسان تر و از ایجاد فشار منفی جلوگیری می کند.

 

مطالب مرتبط :

شرایط بهداشت دهان دارای اروژن چگونه است؟

رشد و تکامل دندانی کودک

داندانپزشکی اطفال؛ نکاتی درباره دندان‌های شیری

درباره مهسا رکنی

دکتر مهسا رکنی دندانپزشک کودکان , دندانپزشک اطفال , دندانپزشک کودک , دندانپزشکی کودکان بدون بیهوشی , دندانپزشکی اطفال با سدیشن

مطالب آموزشی 

دندانپزشک اطفال