چه نوع فلورایدی برای دندان کودکان خوب است؟

فلوراید نقره ای در دندانپزشکی، به عنوان یک راه درمانیست که یک بخش آن از فلوراید نقره ای می باشد و دوبخش دیگر آن آمونیا می باشد. این فلوراد می تواند فلوراید نقره ای آمونیاکال هم نامیده شود، اما بیشتر اشاره به فلوراید نقره ای دیامین دارد یا SDF دارد. این فلوراید دارای SDF از همان فلوراید اولیه می آید که یک یون نقره ای به آن اضافه شده است، در نتیجه استفاده از آن را در دهان ایمن تر کرده است.

فلوراید نقره ای چطور کار می کند؟

در آگوست سال 2014، انجمن دارو و غذایی آمریکا SDF را به عنوان یک روش ایمن و تاثیرگذار برای درمان حساسیت دندان ها اعلام کرد. در آن زمان، دندانپزشکان از آف لیبل ها یا خارج از برچسب ها برای درمان پوسیدگی دندان استفاده می کردند. زمانی دندانپزشک از SDF شفاف روی سطح دندان استفاده می کند که دندان دارای پوسیدگی یا دمینرالیزاسیون باشد، موقتا روی سطح دندان سفت می شود و نواحی سیاه یا خاکستری ایجاد می کند. SDF تاثیری روی نواحی دیگر دندان که سالم هستند ندارد. این عمل تک و خاص، نه تنها پوسیدگی دندان را متوقف می کند، بلکه حفاظت از دندان را در مقابل رشد باکتریها را به عهده دارد. بیشتر هم برای روکش کردن یا سطوح ریشه استفاده می شود.

مزایا و معایب فلوراید نقره ای :

فلوراید نقره ای یا SDF می تواند در جاهای های مختلف، مثل مطب دندانپزشکی کودکان ، کلینیک های بهداشت عمومی، مهد کودک ها و خانه سالمندان. این روش کم هزینه است و تنها یک قطره برای چندین دندان کافیست. فلوراید دیامین نقره ای روی مینای دندان و سطوح ریشه دندان ها با یک مسواک کوچک اعمال می شود، و در تنظیمات یک مطب دندانپزشکی تاثیر گذار و ایمن خواهد بود.

روزنامه JCDA این گونه شرح می دهد که این محصول اغلب اوقات اوقات برای افراد خاصی توصیه می شود. دندانپزشک ممکن است بگوید این گزینه درمانی برای شما و کودکتان خوب نیست، در صورتی که پوسیدگی های دهانی تان خیلی شدید شده باشد و یا اینکه جاهایی که پوسیده باشد قابل دید نباشد. همچنین برای آن هایی خوب است که به ناحیه درمانی دسترسی سخت تری دارند. علاوه بر این، JCDA اشاره می کند که SDF دومین گزینه مربوط به سیلانت ها می باشد، که به عنوان موثرترین راه برای پیشگیری از پوسیدگی های دندانی به حساب می آیند. سیلانت ها 10 برابر گران تر از SDF می باشند و نیاز به نظارت هم دارند.

فلوراید نقره ای

این ماده SDF مقداری عیب و ایراد دارد، اما می تواند از آن ها اجتناب شود. مثلا، این ترکیب می تواند منجر به طعم ضعیفی در دهان یا حساسیت بافت لثه موقع برخوردشان به هم شود. با این وجود، حرفه ای های دندانپزشکی مراقبت های اضافی باید کنند تا شانس ریزش SDF کاهش پیدا کند و توجه بیشتری به دندان هایی که نیاز به درمان دارند، شود.

باید قبل از اینکه دندانپزشک از مواد نقره ای یا ترکیب نقره استفاده کند، به او در رابطه با حساسیتش به ای ن مواد، -اطلاع دهید.

جلوگیری از نیاز به استفاده از فلورایده نقره ای :

تاثیرگذارترین راه برای جلوگیری از نیاز به SDF، مراقبت های روزانه دهانی می باشد. باید گام های درستی به جهت جلوگیری از پوسیدگی دندان در آینده برداشت. به عنوان مثال، استفاده از یک مسواک خوب که بتواند دندان های عقب و بین دندان ها را تمیز کند. از خمیردندانی استفاده کنید که به جلوگیری از ضعیف شدن مینای دندان و پیشگیری از پوسیدگی دندان کمک می کند.

درباره مهسا رکنی

دکتر مهسا رکنی دندانپزشک کودکان , دندانپزشک اطفال , دندانپزشک کودک , دندانپزشکی کودکان بدون بیهوشی , دندانپزشکی اطفال با سدیشن

مطالب آموزشی 

دندانپزشک اطفال