چرا دندان شیری انقدر مهمه؟

اگر فکر می کنید که خندیدن کودک بدون دندان خیلی بانمک است، تازه اول راه هستید؛ چون باید دیگر تقریبا منتظر ظاهر شدن اولین دندان کودکتان باشید.
دندان های شیری چه موقع در می آیند؟

20 تا از دندان های شیری کودک در زمان تولد در فک ها هستند و معمولا وقتی کودک به 6 ماهگی می رسد، تا 1 سالگی دندان هایش کامل در می آیند.
بسیاری از کودکان یک دست کامل از دندان های شیری شان زمانی که 3 سالشان می شود، در می آیند. می توان رویش دندان های کودک را طبق نمودار رشدشان بررسی کرد، و اینکه چه سنی چه دندان خاصی در می آید. هر کودکی شرایطش متفاوت می باشد، اما معمولا اولین دندان ها در فک بالا و پایین قسمت جلوی دهان ظاهر می شوند.
زمانی که اولین دندان ها در می آیند، برخی کودکان ممکن است درد و حساسیت لثه داشته باشند. لثه های کودک را باید به آرامی با انگشتی که تمیز باشد، مالش داده و از یک قاشق سرد یا گاز استریل خیس و خنک روی لثه ها استفاده کرد تا آرام شوند. همچنین می توان یک رینگ پلاستیکی که مخصوص لثه کودکان می باشد، به آن ها داد تا آن را بجوند. اگر کودک هنوز هم درد و ناراحتی دارد، باید حتما با یک دندانپزشک اطفال خوب مشورت کرد.

چرا دندان های شیری انقدر مهم هستند؟

اهمیت دندان های شیری

دندان های شیری برای سلامت و رشد کودکان بسیار مهم هستند. به جویدن آن ها، صحبت کردن و خندیدنشان بسیار کمک می کنند. همچنین فاصله فکین را برای دندان های دائمی که قرار است از زیر لثه و دندان های شیری بیرون بزنند، تنظیم می کنند. زمانی که دندان شیری خیلی زود می افتد، دندان های دائمی ممکن است به فضای خالی جهت پیدا کنند و فضایی برای دندان های دائمی نداشته باشند تا راحت در بیایند. در نتیجه رشد را برایشان سخت تر می کند. همین موارد می تواند کج شدن دندان ها یا بهم ریختگی دندان ها را در پی داشته باشد. به خاطر همین است که به بهداشت دهان نوزادان از بدو تولد باید توجه داشته تا از دندان های آن ها برای دهه های بعد محافظت کرد.

چه زمانی باید کودک را نزد دندانپزشک کودکان برد؟

بعد از اینکه اولین دندان ها در می آیند و دیرتر از اولین تولد رشد نمی کنند، باید ترتیب یک ملاقات نزد دندانپزشک کودکان داد تا دندان های کودک را معاینه و بررسی کند. در کنار چکاپ هایی که به جهت وجود پوسیدگی و دیگر مشکلات دندانی می شود، دندانپزشک می تواند نشان دهد که دندان های کودک چه وضعیتی دارند و چقدر سالم هستند.

درباره مهسا رکنی

دکتر مهسا رکنی دندانپزشک کودکان , دندانپزشک اطفال , دندانپزشک کودک , دندانپزشکی کودکان بدون بیهوشی , دندانپزشکی اطفال با سدیشن

مطالب آموزشی 

دندانپزشک اطفال